Skip to content

50 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2024

Property Information

Block4
Lot33
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,489
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,700
36%
Improvement Value:$106,200
64%
Total Assessment$165,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,005+0.2%
2024$4,995+1.1%
2023$4,942+0.0%
2022$4,941-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924