Skip to content

59 Wisteria St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1949

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 15, 2012

Property Information

Block4
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
53%
Improvement Value:$117,000
47%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,543+0.2%
2024$7,528+1.1%
2023$7,448+0.0%
2022$7,445-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,638DeedBook 6378, Page 868Recorded8/21/2012

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 5032, Page 557Recorded4/6/2002

Property Built

Built

Year Built: 1949