Skip to content

211 Front St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 8, 1995

Property Information

Block50
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2SB&F, 1R,1OF
Dwellings---
ZoningR-60
Sq Footage2,993
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,800
43%
Improvement Value:$260,100
57%
Total Assessment$452,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,162-0.0%
2024$14,167+1.0%
2023$14,031-0.3%
2022$14,067-0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960