Skip to content

210 Water St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
May 31, 2022

Property Information

Block50
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2S-V-CL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,438
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,400
57%
Improvement Value:$127,900
43%
Total Assessment$296,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,939+0.2%
2024$8,922+18.1%
2023$7,555+0.0%
2022$7,552-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,438DeedBook 18948, Page 367Recorded6/7/2022

Property Built

Built

Year Built: 1890