Skip to content

23-31 Smith St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1968
Apartment

Last Sale Price
$329,600
Last Sale Date
Jan 12, 2022

Property Information

Block54
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description3SB, 30 APTS
Dwellings---
ZoningR-MM
Sq Footage1,444
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,500
20%
Improvement Value:$1,767,500
80%
Total Assessment$2,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$55,296+2.0%
2024$54,198+1.1%
2023$53,622+0.0%
2022$53,604-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$329,600

From:

To:

Sq Ft1,444Recorded2/11/2022

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft1,444Recorded8/25/2020

Property Sale

Sale
$2,300,000

From:

To:

Sq Ft16,320DeedBook 5446, Page 367Recorded1/26/2005

Property Sale

Sale
$790,000
DeedBook 4087, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1968