Skip to content

282-284 Rector StPerth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$377,000
Last Sale Date
Jul 27, 2018

Property Information

Block54
Lot31
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class47
Description2SB8G
Dwellings2
ZoningR-60
Sq Footage2,064
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,400
39%
Improvement Value:$229,800
61%
Total Assessment$376,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,350+0.2%
2024$11,327+1.1%
2023$11,207+0.0%
2022$11,203-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$377,000

From:

To:

Sq Ft2,064DeedBook 17265, Page 1374Recorded8/13/2018

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft2,064DeedBook 6201, Page 472Recorded10/18/2010

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,064DeedBook 5676, Page 838Recorded6/6/2006

Property Sale

Sale
$107,000

From:

To:

DeedBook 4080, Page 459Recorded8/16/1993

Property Built

Built

Year Built: 1909