Skip to content

55 Smith St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1980

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Aug 3, 2021

Property Information

Block55
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class47
Description2.5S-S-TH-BG-2U
Dwellings2
ZoningR-MM
Sq Footage2,302
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
26%
Improvement Value:$239,300
74%
Total Assessment$323,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,754+0.2%
2024$9,735+8.9%
2023$8,937+0.0%
2022$8,934-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,302DeedBook 18571, Page 1049Recorded8/9/2021

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,302DeedBook 6512, Page 127Recorded10/23/2013

Property Sale

Sale
$200,000

To:

DeedBook 6512, Page 127

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 4733, Page 722

Property Built

Built

Year Built: 1980