Skip to content

104 Market St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1939
Commercial

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
May 1, 2017

Property Information

Block57
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description1SB&CB, OFFICE
Dwellings---
ZoningS-2B
Sq Footage3,390
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,800
58%
Improvement Value:$210,700
42%
Total Assessment$499,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,619-0.0%
2024$15,624+1.0%
2023$15,475-0.3%
2022$15,514-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft3,390DeedBook 6988, Page 397Recorded5/31/2017

Property Built

Built

Year Built: 1939