Skip to content

98 Market St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1904
Commercial

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Jan 6, 2004

Property Information

Block57
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1OFF/1APT
Dwellings---
ZoningS-2B
Sq Footage1,334
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,700
70%
Improvement Value:$80,500
30%
Total Assessment$266,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,324-0.0%
2024$8,327+1.0%
2023$8,247+4.0%
2022$7,927-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$208,000

From:

To:

Sq Ft1,334DeedBook 5289, Page 825Recorded3/12/2004

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 3781, Page 740

Property Built

Built

Year Built: 1904