Skip to content

196 Market St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$434,000
Last Sale Date
Nov 15, 2006

Property Information

Block61
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class47
Description2SB
Dwellings2
ZoningC-2
Sq Footage2,668
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,100
29%
Improvement Value:$223,100
71%
Total Assessment$313,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,449+0.2%
2024$9,430+1.1%
2023$9,330+0.0%
2022$9,327-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$434,000

From:

To:

Sq Ft2,668DeedBook 5755, Page 423Recorded12/5/2006

Property Sale

SaleMulti
$195,000

From:

To:

DeedBook 3908, Page 3Recorded4/23/1991

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 3812, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1890