Skip to content

210 Market St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1926
Commercial

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Sep 28, 2023

Property Information

Block61
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description3SB, 1RET/2APT
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage4,842
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$167,500
39%
Improvement Value:$262,500
61%
Total Assessment$430,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,446-0.0%
2024$13,450+1.0%
2023$13,321-0.3%
2022$13,356-0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

To:

DeedBook 19314, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1926