Skip to content

263 Market St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1894

Last Sale Price
$311,000
Last Sale Date
Nov 10, 2020

Property Information

Block64
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,854
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,400
35%
Improvement Value:$151,300
65%
Total Assessment$232,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,021+0.2%
2024$7,007+1.1%
2023$6,932+10.2%
2022$6,293-0.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$311,000

From:

To:

Sq Ft1,854DeedBook 18181, Page 435Recorded12/15/2020

Property Sale

Sale
$131,934

From:

To:

Sq Ft1,684DeedBook 6893, Page 711Recorded11/21/2016

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 5126, Page 792Recorded12/20/2002

Property Sale

Sale
$113,000

From:

To:

DeedBook 5022, Page 474Recorded3/6/2002

Property Sale

Sale
$76,500

From:

To:

DeedBook 4975, Page 170Recorded11/5/2001

Property Built

Built

Year Built: 1894