Skip to content

261 Market St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Date
Jan 8, 2024

Property Information

Block64
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1.5S-VS-CC-DG1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,240
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,400
44%
Improvement Value:$102,000
56%
Total Assessment$183,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,533+0.2%
2024$5,522+1.1%
2023$5,463+5.0%
2022$5,206-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1919