Skip to content

267 Elm St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1904

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Nov 20, 2025

Property Information

Block69
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,656
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,400
40%
Improvement Value:$127,200
60%
Total Assessment$213,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,444+0.2%
2024$6,432+1.1%
2023$6,363+0.0%
2022$6,361-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$490,000

To:

DeedBook 19895, Page 1552

Property Built

Built

Year Built: 1904