Skip to content

283 Oak St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jun 12, 2025

Property Information

Block70
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description2SBDG 1RET/2APT
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage5,017
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,000
23%
Improvement Value:$344,500
77%
Total Assessment$447,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,993+3.9%
2024$13,474+1.1%
2023$13,331+0.0%
2022$13,327-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000

To:

DeedBook 19804, Page 1076

Property Sale

Sale
$336,000

To:

Sq Ft4,423DeedBook 19361, Page 1781

Property Built

Built

Year Built: 1915