Skip to content

285 Oak St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1915

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Apr 25, 2013

Property Information

Block70
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class47
Description2SB
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,464
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,100
29%
Improvement Value:$200,700
71%
Total Assessment$282,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,532+0.2%
2024$8,515+1.1%
2023$8,425+0.0%
2022$8,422-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 6452, Page 324Recorded5/8/2013

Property Sale

Sale
$113,000

From:

To:

DeedBook 4524, Page 688Recorded8/4/1998

Property Built

Built

Year Built: 1915