Skip to content

287-289 Smith St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Nov 21, 1997

Property Information

Block70
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description2SB&CB,3R/4APT
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage9,800
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
30%
Improvement Value:$522,000
70%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,453-0.0%
2024$23,460+1.0%
2023$23,235-0.3%
2022$23,295-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft9,800DeedBook 4469, Page 78Recorded1/6/1998

Property Built

Built

Year Built: 1900