Skip to content

117 Smith St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 27, 1995

Property Information

Block58
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description3SB, 2R/10APT
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage11,760
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
27%
Improvement Value:$608,000
73%
Total Assessment$833,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,048-0.0%
2024$26,056+1.0%
2023$25,806-0.3%
2022$25,873-0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft11,760DeedBook 4295, Page 835Recorded1/4/1996

Property Built

Built

Year Built: 1910