Skip to content

282 Prospect St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jun 30, 2000

Property Information

Block70
Lot33
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description1SB AUTO REPAIR
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage864
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
73%
Improvement Value:$31,200
27%
Total Assessment$117,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,677+3.8%
2024$3,541+1.1%
2023$3,503+0.0%
2022$3,502-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft864DeedBook 4816, Page 18Recorded8/25/2000

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

DeedBook 3847, Page 184Recorded4/10/1990

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3764, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1920