Skip to content

274 Prospect St.

Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Aug 8, 2020

Property Information

Block70
Lot37
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,046
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
30%
Improvement Value:$198,900
70%
Total Assessment$285,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,608+0.2%
2024$8,590+1.1%
2023$8,499+0.0%
2022$8,496-0.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$138,000

From:

To:

Sq Ft2,046DeedBook 18254, Page 642Recorded1/26/2021

Property Sale

Sale
$297,000

From:

To:

Sq Ft2,046DeedBook 6965, Page 761Recorded4/10/2017

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft2,046DeedBook 6897, Page 243Recorded11/30/2016

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,046DeedBook 5674, Page 756Recorded6/1/2006

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

DeedBook 4425, Page 221Recorded7/10/1997

Property Built

Built

Year Built: 1919