Skip to content

155-157 Lewis St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1912

Last Sale Date
Jul 18, 2017

Property Information

Block7
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class47
Description2SB
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,256
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,200
20%
Improvement Value:$380,500
80%
Total Assessment$477,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,412+0.2%
2024$14,384+1.1%
2023$14,231+0.0%
2022$14,226-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1912