Skip to content

60 Madison Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Date
Mar 13, 2020

Property Information

Block7
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class47
Description2SF 2}G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,612
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,600
28%
Improvement Value:$238,700
72%
Total Assessment$329,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,935+0.2%
2024$9,915+1.1%
2023$9,810+0.0%
2022$9,807-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1924