Skip to content

200 Grant St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 30, 2013

Property Information

Block81
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2SB, 8 APTS
Dwellings8
ZoningR-25
Sq Footage5,440
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
20%
Improvement Value:$467,600
80%
Total Assessment$581,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,867+2.0%
2024$17,512+1.1%
2023$17,326+5.8%
2022$16,379-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft5,440DeedBook 6467, Page 548Recorded6/26/2013

Property Built

Built

Year Built: 1900