Skip to content

212 Grant St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block81
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,800
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,500
27%
Improvement Value:$229,800
73%
Total Assessment$315,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,513+0.2%
2024$9,494+1.1%
2023$9,393+0.0%
2022$9,390+14.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964