Skip to content

183 Grant St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1891

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 2023

Property Information

Block83
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2SS2G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,656
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,400
35%
Improvement Value:$157,100
65%
Total Assessment$243,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,346+0.2%
2024$7,332+1.1%
2023$7,254+0.0%
2022$7,251-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 6659, Page 70Recorded2/4/2015

Property Built

Built

Year Built: 1891