Skip to content

193 Meade St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1988

Last Sale Price
$120,250
Last Sale Date
Feb 11, 2022

Property Information

Block84
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,764
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
34%
Improvement Value:$167,700
66%
Total Assessment$254,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,666+0.2%
2024$7,651+1.1%
2023$7,570+0.0%
2022$7,567-0.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$120,250

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 18867, Page 213Recorded3/21/2022

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

DeedBook 17227, Page 970Recorded7/5/2018

Property Sale

Sale
$170,000

To:

DeedBook 6487, Page 357

Property Sale

Sale
$120,000

To:

DeedBook 4792, Page 100

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 3916, Page 548Recorded6/13/1991

Property Built

Built

Year Built: 1988