Skip to content

1210 Mattison AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$57,500
Last Sale Date
Apr 30, 2002

Property Information

Block1103
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description2.5S
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,133
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
22%
Improvement Value:$432,400
78%
Total Assessment$552,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,323+12.6%
2024$7,395+10.1%
2023$6,715+0.3%
2022$6,694+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 8129, Page 7066

Property Built

Built

Year Built: 1920