Skip to content

1128 Monroe AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$87,000
Last Sale Date
Aug 2, 2016

Property Information

Block1302
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,364
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
45%
Improvement Value:$198,400
55%
Total Assessment$357,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,486+16.7%
2024$4,700+61.3%
2023$2,914+10.2%
2022$2,643+13.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$87,000

From:

To:

Sq Ft1,364DeedBook 9185, Page 2218NU CodeSheriff sale (12)Recorded9/8/2016

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5677, Page 716

Property Built

Built

Year Built: 1920