Skip to content

1122 Monroe AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$59,900
Last Sale Date
Jun 10, 1994

Property Information

Block1302
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,168
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,400
49%
Improvement Value:$199,200
51%
Total Assessment$390,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,701+14.8%
2024$4,965+27.4%
2023$3,898+10.2%
2022$3,536+11.5%
Property History

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 5333, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1920