Skip to content

405 Comstock StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$255,094
Last Sale Date
Oct 23, 2023

Property Information

Block1307
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,222
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,300
38%
Improvement Value:$235,900
62%
Total Assessment$382,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,809+5.3%
2024$5,515+24.3%
2023$4,435+11.3%
2022$3,983+11.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,094

From:

To:

Sq Ft1,222DeedBook 9666, Page 8256NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/8/2023

Property Sale

Sale
$189,500

From:

To:

Sq Ft1,222DeedBook 9376, Page 7489NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/31/2019

Property Built

Built

Year Built: 1930