Skip to content

1110 Summerfield AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block1307
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class45
Description2SB 2SC
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage2,064
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,400
29%
Improvement Value:$468,300
71%
Total Assessment$659,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,090-2.2%
2024$9,298+22.9%
2023$7,567-4.1%
2022$7,891+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft2,064DeedBook 9569, Page 7880Recorded1/5/2022

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 8383, Page 8236

Property Built

Built

Year Built: 1920