Skip to content

1101 Bangs AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$280,500
Last Sale Date
Jun 26, 2018

Property Information

Block1307
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,588
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,300
45%
Improvement Value:$200,700
55%
Total Assessment$365,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,491+15.8%
2024$4,742+25.9%
2023$3,765+12.6%
2022$3,345+13.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,500

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 9304, Page 769Recorded8/3/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920