Skip to content

1515 Summerfield AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$44,000
Last Sale Date
Jul 5, 2017

Property Information

Block1403
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,024
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,900
42%
Improvement Value:$160,100
58%
Total Assessment$276,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,245+22.4%
2024$3,469+71.1%
2023$2,027+11.0%
2022$1,827+15.2%
Property History

Property Sale

Sale
$44,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 9244, Page 23NU CodeSheriff sale (12)Recorded8/23/2017

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 8497, Page 1862

Property Built

Built

Year Built: 1930