Skip to content

1227 Asbury AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1909
Commercial

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 12, 2020

Property Information

Block1601
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
DescriptionMAC RECORDS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,586
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,600
41%
Improvement Value:$230,300
59%
Total Assessment$388,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,700+10.2%
2024$5,171+39.2%
2023$3,716-3.7%
2022$3,857+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 9437, Page 1694Recorded8/28/2020

Property Sale

Sale
$172,500

From:

To:

Sq Ft1,586DeedBook 9210, Page 4023Recorded1/27/2017

Property Sale

Sale
$160,500
DeedBook 8375, Page 6470

Property Built

Built

Year Built: 1909