Skip to content

534 Prospect AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Oct 24, 2022

Property Information

Block1605
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description2-1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,603
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,300
23%
Improvement Value:$235,200
77%
Total Assessment$304,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,566+7.4%
2024$4,252+22.6%
2023$3,467-2.2%
2022$3,545-0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

DeedBook 9621, Page 9939NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/31/2022

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 9545, Page 5411Recorded9/22/2021

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 8726, Page 2116

Property Built

Built

Year Built: 1950