Skip to content

1221 Asbury AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1938
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2001

Property Information

Block1601
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
DescriptionPRIME CONVENIEN
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,532
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,900
34%
Improvement Value:$474,500
66%
Total Assessment$718,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,542+8.2%
2024$9,748+13.7%
2023$8,573-2.8%
2022$8,820-1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1938