Skip to content

1114 Main StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1939
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 20, 2019

Property Information

Block2805
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
DescriptionR BAR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,680
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,400
19%
Improvement Value:$1,279,300
81%
Total Assessment$1,573,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,656+5.5%
2024$21,471+22.9%
2023$17,464+11.7%
2022$15,630-1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft4,680DeedBook 9320, Page 2953Recorded11/8/2018

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 8800, Page 5002

Property Built

Built

Year Built: 1939