Skip to content

4 De Witt AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1989

Last Sale Price
$394,742
Last Sale Date
Nov 12, 2020

Property Information

Block903
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class45
Description2S-2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,600
37%
Improvement Value:$261,700
63%
Total Assessment$415,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,423+0.1%
2024$6,417+36.9%
2023$4,686+14.9%
2022$4,078+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$394,742

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 9464, Page 1610Recorded12/11/2020

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 9180, Page 181Recorded8/10/2016

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 8486, Page 2698

Property Built

Built

Year Built: 1989