Skip to content

1005 Comstock StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1945

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 16, 2023

Property Information

Block1703
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,170
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$329,700
58%
Improvement Value:$235,800
42%
Total Assessment$565,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,249+4.5%
2024$7,892+37.9%
2023$5,723+6.4%
2022$5,379+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,170DeedBook 9645, Page 6987Recorded5/23/2023

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 8889, Page 8613

Property Built

Built

Year Built: 1945