Skip to content

1111 Second AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1921

Last Sale Price
$688,750
Last Sale Date
Sep 4, 2018

Property Information

Block1703
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class45
Description2SF Q
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,434
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,300
42%
Improvement Value:$592,400
58%
Total Assessment$1,017,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,410+3.8%
2024$14,846+27.5%
2023$11,641+9.5%
2022$10,633+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$688,750

From:

To:

Sq Ft3,434DeedBook 9311, Page 5581Recorded9/12/2018

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 8352, Page 6379

Property Built

Built

Year Built: 1921