Skip to content

1103 Second AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 19, 1995

Property Information

Block1703
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$377,200
56%
Improvement Value:$296,600
44%
Total Assessment$673,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,970+11.7%
2024$8,925+30.8%
2023$6,821+6.5%
2022$6,406+6.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1945