Skip to content

1204 Sunset AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$89,900
Last Sale Date
Jul 8, 1997

Property Information

Block2303
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SS 1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,368
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,600
61%
Improvement Value:$364,300
39%
Total Assessment$924,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,610+35.2%
2024$9,330+24.3%
2023$7,508+6.2%
2022$7,070+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 5625, Page 674

Property Built

Built

Year Built: 1920