Skip to content

510 Monroe Ave, Unit 102Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$535,500
Last Sale Date
Jul 1, 2019

Property Information

Block3208
Lot3.02
QualifierC0102
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class---
DescriptionCONOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,285
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,500
30%
Improvement Value:$444,600
70%
Total Assessment$635,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,568+9.5%
2024$8,740+7.9%
2023$8,101+5.3%
2022$7,691+9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$535,500

From:

To:

Sq Ft1,285DeedBook 9356, Page 9914Recorded7/10/2019

Property Sale

Sale
$393,500

From:

To:

Sq Ft1,285DeedBook 9233, Page 4918Recorded6/30/2017

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 8694, Page 9165

Property Built

Built

Year Built: 2007