Skip to content

5 De Witt AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 2017

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Jul 11, 2018

Property Information

Block902
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
DescriptionCOAH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,171
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
12%
Improvement Value:$144,200
88%
Total Assessment$164,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,598-1.5%
2024$2,637+9.8%
2023$2,402+6.3%
2022$2,259-0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$138,000

From:

To:

Sq Ft1,171DeedBook 9301, Page 8588NU CodeCOAH housing (21)Recorded7/23/2018

Property Built

Built

Year Built: 2017