Skip to content

1113 First AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Jul 14, 2017

Property Information

Block1706
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2SAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
64%
Improvement Value:$199,700
36%
Total Assessment$547,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,003+12.9%
2024$7,092+31.9%
2023$5,375+6.5%
2022$5,046+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 9249, Page 176Recorded9/18/2017

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 8502, Page 9724

Property Built

Built

Year Built: 1920