Skip to content

814 Ridge AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1956

Last Sale Price
$23,649
Last Sale Date
Jun 5, 1987

Property Information

Block1902
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,059
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$379,000
67%
Improvement Value:$186,800
33%
Total Assessment$565,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,149+6.9%
2024$7,622+32.3%
2023$5,762+6.1%
2022$5,429+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$23,649
DeedBook 4765, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1956