Skip to content

812 Dunlewy StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1938

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
May 1, 1996

Property Information

Block1801
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SF Q
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,096
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,900
69%
Improvement Value:$181,000
31%
Total Assessment$575,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,345+13.7%
2024$7,337+40.5%
2023$5,223+5.9%
2022$4,931+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5498, Page 836

Property Built

Built

Year Built: 1938