Skip to content

816-818 Prospect AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$41,707
Last Sale Date
Feb 19, 1982

Property Information

Block1903
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$596,300
72%
Improvement Value:$230,900
28%
Total Assessment$827,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,666+21.6%
2024$9,596+33.2%
2023$7,206+5.3%
2022$6,844+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$41,707
DeedBook 4343, Page 887

Property Built

Built

Year Built: 1920