Skip to content

1621 Fourth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2018

Property Information

Block2005
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SS 1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,556
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$416,100
62%
Improvement Value:$257,900
38%
Total Assessment$674,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,840+11.4%
2024$8,831+23.8%
2023$7,135+6.0%
2022$6,733+5.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$124,000

From:

To:

DeedBook 5864, Page 347Recorded9/28/1999

Property Sale

SaleMulti
$134,500
DeedBook 4890, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1958