Skip to content

1619 Fourth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2022

Property Information

Block2005
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,084
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,200
46%
Improvement Value:$423,800
54%
Total Assessment$784,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,515-14.1%
2024$13,404+37.4%
2023$9,757+6.6%
2022$9,149+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft3,084DeedBook 9169, Page 7323NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/9/2016

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft3,084DeedBook 8893, Page 8552Recorded6/7/2011

Property Built

Built

Year Built: 1958